Nagyon komoly fegyvereket kaphat Ukrajna az USA-tól
Az Egyesült Államok arra készül, hogy fokozza az ukrajnai fegyverszállításait, kiegészítve azt olyan fejlett, nagy hatótávolságú rakétarendszerekkel, amelyeket az ukránok hónapok óta kérnek.
Magas rangú ukrán tisztviselők, köztük Volodimir Zelenszkij elnök az elmúlt hetekben arra kérték Amerikát és szövetségeseit, hogy biztosítsanak számukra többlövetű rakétarendszereket (MLRS).
Ezek az Egyesült Államokban gyártott eszközök több száz kilométerre képesek sorozatokat kilőni – sokkal messzebbre, mint az Ukrajnában már meglévő fegyverek bármelyike –, ami az ukránok szerint megváltoztathatja az Oroszország elleni háborút.
A Biden-adminisztráció azonban mindeddig ellenezte, hogy eleget tegyen ennek a kérésnek, mivel a Nemzetbiztonsági Tanácsban felmerültek olyan aggodalmak, hogy Ukrajna felhasználhatja a rakétákat orosz területek támadására is.
A kérdés a napirend élén szerepelt a múlt heti üléseken a Fehér Házban, ahol a kabinet helyettes tagjai gyűltek össze, hogy megvitassák a nemzetbiztonsági politikát – közölték tisztviselők. Az ügy középpontjában ugyanaz az aggály állt, amellyel a kormányzat a háború kezdete óta küszködik: vajon Oroszország provokációnak fogja-e tekinteni az egyre nehezebb fegyverzet Ukrajnába küldését, amely valamiféle megtorlást indíthat el az Egyesült Államok ellen.
A források szerint az egyik legnagyobb fennakadást a rakétarendszerek kiterjedt hatótávolsága okozta. Az MLRS és annak könnyebb változata, a HIMARS a lőszer típusától függően akár 300 km-re lévő célpontok ellen is bevethető. Ha egy mobil járműről indítanák őket, az lehetővé tenné, hogy az ukránok könnyebben csapjanak le Oroszországon belüli célpontokra.
Ukrajna már eddig is számos határon átnyúló csapást hajtott végre, amit az ukrán tisztségviselők mindeddig sem meg nem erősítettek, sem nem cáfoltak. Orosz tisztviselők nyilvánosan kijelentették, hogy hazájukat érő bármilyen fenyegetés jelentős eszkalációt jelentene, és azt mondták, hogy a nyugati országok törvényes célponttá teszik magukat a háborúban az ukránok felfegyverzésével.
Egy másik nagy probléma is felmerült a fegyverimport kapcsán, mégpedig az, hogy az Egyesült Államok megengedheti-e magának, hogy ennyi csúcskategóriás fegyvert adjon el a hadsereg készleteiből.
Az MLRS-ről folyó vita hasonló ahhoz, amely azelőtt zajlott, hogy az Egyesült Államok a múlt hónapban úgy döntött, hogy nehezebb, nagy hatótávolságú tarackokat küld Ukrajnába. A fegyvercsomagok páncéltörő Javelin és rövid hatótávolságú Stinger légvédelmi rakétákat, valamint kézi lőfegyvereket és lőszereket tartalmaztak. A szóban forgó M777-es tarackok hatótávolsága és teljesítménye jelentős növekedést mutatott a korábbi szállítmányokban helyet kapott fegyverekéhez képest. Az MLRS sokkal messzebbre hord, mint az Egyesült Államok eddig küldött tüzérségei eszköze közül bármelyik.
Az egyik megoldás az lehetne, ha Ukrajnát rövidebb hatótávolságú rakétarendszerekkel látnák el – mondták tisztviselők, ami egyébként szintén mérlegelés tárgya. A CNN kérdésére elmondták, hogy nem tartana túl sokáig az ukránok kiképzése az új rakétavető rendszerek irányítására – vélhetően körülbelül két hetet ölelne fel.
Az amerikai hadsereg készleteinek csökkenése minden esetben annak az Egyesült Államok katonai felkészültségére gyakorolt lehetséges hatásának felülvizsgálatát vonja maga után. A korábbi lehívások alkalmával a kockázat “viszonylag alacsony” volt – mondta hétfőn Mark Milley tábornok.
A katonaság “nagyon-nagyon óvatosan” figyel arra, hogy a készletek ne süllyedjenek olyan szint alá, amely nagyobb kockázatot jelent – tette hozzá.
A források szerint azonban ez jelentősen nőne a nagyobb képességű, drágább rendszerek küldése esetén, amelyekből az Egyesült Államoknak nincs olyan nagy kínálata.
A Pentagon illetékesei a múlt héten találkoztak a Lockheed Martin vezérigazgatójával, hogy megvitassák az MLRS szállítását és a termelés fokozását – mondta egy, a találkozó részleteit ismerő forrás.
Az Egyesült Királyság sem döntött még arról, hogy küld-e ilyen rakétarendszereket. Mint mondták, ezt az Egyesült Államokkal közösen szeretnék megtenni.
Ukrán oldalon az elmúlt hetekben nőtt a frusztráció az USA határozatlansága miatt, mert úgy gondolják, hogy ha az USA megtenné ezt a lépést, akkor más országok is követnék a példájukat.
Valerij Zaluzsnyij tábornok, Ukrajna legfőbb katonai parancsnoka szerint „nagy szükségünk van olyan fegyverekre, amelyek lehetővé teszik, hogy az ellenséggel nagy távolságból is fel tudjuk venni a harcot”.
“És ezt nem lehet halogatni, mert a késés ára azoknak az embereknek az életében mérhető, akik megvédik a világot az orosz fasizmustól.”
Amikor Dmytro Kuleba ukrán külügyminisztert arról kérdezték csütörtökön, hogy mik a legsürgősebb szükségletei országának, így válaszolt: “Ha valóban törődnek Ukrajnával, akkor fegyvereket, fegyvereket és újra csak fegyvereket küldenek.”
“A legkevésbé kedvelt mondatom az, hogy dolgozunk rajta; utálom. Vagy azt akarom hallani, hogy “megvan” vagy azt, hogy “nem fog megtörténni”” – mondta.
Érdemes elolvasniMinden eddiginél nagyobb rakétákat küldhet az USA Ukrajnának
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon